TÜBİTAK Desteği ile Girişimcilik Hayallerini Geliştirmek İsteyenler T-BİGG’de Buluşuyor.

Kendi işinin patronu olmak isteyen girişimci adayları bu yıl da TÜBİTAK BİGG başvurularında ODTÜ TEKNOKENT’in desteğini alacaklar.

Geride bıraktığımız TUBİTAK BİGG serüveninde katılımcılar arasından desteklenen girişim sayısı ele alındığında, ODTÜ TEKNOKENT en başarılı girişimcilik programı uygulayıcı kuruluşlarından birisi oldu. Bu heyecanlı süreci başarıyla tamamlayan girişimcilerimiz, çalışmalarına başlamak için 200.000 TL sermaye desteği ve ODTÜ TEKNOKENT Kuluçka Merkezi’nde şirket kurma hakkı elde ettiler.

Sen de ODTÜ TEKNOKENT’in sağladığı tecrübeli eğitmen, uzman mentor ve yatırımcılar ağı sayesinde girişimcilik dünyasında kendine yer bulabilirsin.

HEMEN BAŞVUR

NEDEN T-BİGG VE ODTÜ TEKNOKENT?

sermaye-1

200.000 TL Sermaye Desteği

T-BİGG, başlangıç aşamasında bulunan yenilikçi fikirlere verilen ülke genelindeki en büyük desteklerden bir tanesi. Başarılı olman durumunda, %100 geri ödemesiz olarak 200.000 TL sermaye desteği alırsın.

2

Eğitim ve Mentorluk

ODTÜ TEKNOKENT’in iş dünyasında yer alan mentorlarıyla ve tecrübeli eğitmenleriyle tanışma fırsatını yakalar ve iş fikrini ticarileştirmek için gereken doğrulama çalışmalarını güvenle yaparsın.

kulucka-3

Kuluçka Merkezi

T-BİGG desteği alman durumunda, ODTÜ TEKNOKENT Kuluçka Merkezi’nde yer alma hakkın olur ve bir ODTÜ TEKNOKENT şirketi olma ayrıcalığı elde edersin.

yatirim-4

Yatırım Fırsatları

ODTÜ TEKNOKENT ailesinin sağladığı network sayesinde yatırımcı iş ortaklarımızdan yatırım alma şansı yakalayabilirsin.

madalya-5

Uygulayıcı Kuruluş Tecrübesi

T-BİGG sürecinde girişimcilere yardımcı olan 30 kuruluş arasında ODTÜ TEKNOKENT, tecrübesiyle ve desteklenmesini sağladığı girişim sayısıyla en başarılı uygulayıcı kuruluşlardan birisidir. Fikrini karlı bir iş modeline dönüştürmek ve başarıya ulaşmak için doğru yerdesin.

Yardım Merkezi

 • Başvuru Koşulları Nelerdir?

  Programa ön başvuru tarihi* itibariyle örgün öğrenim veren üniversitelerin;

  • Herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenci,
  • Yüksek lisans veya doktora öğrencisi,
  • Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini en çok 10 yıl önce almış kişi, aşağıda belirtilen şartları taşıması halinde başvurabilecektir;

  • Daha önce Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teknogirişim Sermayesi Desteği ya da TÜBİTAK 1512 Programı 2. Aşaması kapsamında destek almamış olmak,
  • Ön başvuru tarihi itibariyle herhangi bir işletmenin ortaklık yapısında yer almamak.

  * Ön başvuru tarihi; iş fikrinin uygulayıcı kuruluş tarafından https://eteydeb.tubitak.gov.tr  adresinden TÜBİTAK’a sunulduğu tarihi ifade etmektedir.

 • Açık öğretim fakültesi mezunları başvurabilir mi?

  Maalesef, başvuramaz. Mevzuat gereği, destekten örgün öğrenim veren üniversitelerin mezunları faydalanabilir. Açık öğretim fakülteleri örgün öğrenim vermediğinden, mezunları bu programa başvuramaz.

 • Lisans mezuniyetinin üzerinden 10 yıldan fazla geçmiş ancak hâlihazırda yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olan kişiler başvurabilir mi?

  Evet, başvurabilir.

 • Şirket ortağı olan kişiler programa başvurabilir mi?

  Hayır, başvuramaz. TÜBİTAK’ın çağrı metninde belirtilen ön başvuru tarihleri arasında herhangi bir şirketin ortaklık yapısında olan kişiler programa başvuramaz. Başvuru öncesi şirket ortaklık yapısından ayrılması durumunda başvuru yapılabilir.

 • Aynı çağrı döneminde birden fazla iş fikri ile başvuru yapılabilir mi?

  Aşama-1 T-BİGG programına birden fazla iş fikri ile başvurabilirsin. Ancak, eğitim ve mentorluk destekleriyle birlikte yapacağımız iş fikri doğrulama çalışmaları sırasında sadece bir iş fikrini iş planı haline getirmelisin. Aşama-2 başvurusunu tek bir iş fikri ile yapmalısın.

 • T-BİGG başvuruları ne zamana kadar açık?

  T-BİGG programı 2019 2. çağrısı kapsamındaki başvurular sonlanmıştır. Gelecek dönemde açılacak çağrılar için lütfen takipte kalın.

2020 Etkinlik Takvimi

Bize ulaşın